CCTV - kamerové systémy

cctv

CCTV - kamerové systémy

Co znamená pojem CCTV?

Zkratka CCTV je odvozena od anglického pojmu „Closed Circuit Television“, čemuž odpovídá český ekvivalent „uzavřené televizní okruhy“. Zatímco veřejné televizní vysílání je přístupné každému, kdo vlastní televizor, CCTV obraz je přístupný pouze tomu, kdo je připojen přímo do CCTV okruhu.

CCTV kamerové systémy v průmyslu a při zabezpečení objektů

Často se pro CCTV kamerové systémy používá rovněž starší pojem průmyslová televize (nebo průmyslové kamery), což vyjadřuje původní použití CCTV kamer převážně pro průmyslové aplikace. Postupně se však začala průmyslová televize používat rovněž ve školství a zdravotnictví, ke sledování dopravy, ke kontrole výrobních procesů atd. Největší uplatnění však nalezly CCTV kamerové systémy při zabezpečení nejrůznějších objektů. Proto se můžeme často setkat rovněž s pojmem bezpečnostní kamery nebo zabezpečovací kamery.


Bezpečnostní kamery

Bezpečnostní kamery se dnes používají pro sledování nejrůznějších objektů a pozemků, k zabezpečení bank, muzeí, galerií, benzinových pump, parkovišť, letišť a v mnoha jiných zabezpečovacích aplikacích. Kamerové systémy jsou využívány při zabezpečení vnějších i vnitřních prostor, k zabezpečení velkých firemních objektů nebo v soukromé sféře (např. zabezpečení rodinného domu pomocí videovrátného). Často jsou bezpečnostní kamery nasazovány jako doplněk klasické EZS, čímž se zjednodušuje a zefektivňuje zabezpečení objektu.


Webové kamery

S technickým pokrokem zejména v oblasti přenosových sítí a v oblasti digitalizace videosignálu se začínají stále více prosazovat tzv. webové kamery, jinak též IP-kamery (IP – „Internet Protocol“). V pouzdře webové kamery je kromě standardní analogové videokamery integrován též videoserver, který zajišťuje digitalizaci a komprimaci videosignálu a připojení videokamery k počítačové síti. IP-kamery mají implementované webové stránky, které umožňují sledovat obraz z webové kamery z kteréhokoliv místa v síti (LAN / Internet) pomocí standardního webovského prohlížeče (Internet Explorer). Webové kamery jsou proto využívány mimo jiné pro videomonitoring a zabezpečení vzdálených objektů.

Webové kamery je nutné odlišovat od tzv. web-kamer nebo web-camů, které se prodávají za pár stovek v elektro obchodech. Tyto web-kamery nemají vestavěný videoserver a pro jejich připojení k síti je potřeba počítač vybavený videokartou nebo USB rozhraním a aplikačním software.
Často se webové kamery používají jako tzv. on-line kamery k přímému přenosu na Internetu (sledování dopravy, průběhu stavby, sněhové zpravodajství ze zimních středisek apod.). Protože obraz z on-line kamery může sledovat kterýkoliv uživatel s připojením k LAN nebo Internetu, stávají se CCTV okruhy otevřenými systémy a pojem CCTV (uzavřené televizní okruhy) přestává být výstižný. Proto se pro označení této techniky se používají pojmy jako např. IP-monitoring, network video monitoring nebo OCTV („O“ jako “Open“ tj. otevřený).


Bezpečnostní kamery

Standardní bezpečnostní kamery jsou obvykle vybaveny snímacím prvkem CCD, lacinější low-end kamery využívají CMOS čip. Díky technickému pokroku v oblasti vývoje CCD obrazových prvků jsou dříve vyhradně používané černobílé bezpečnostní kamery postupně nahrazovány kamerami barevnými. Bezpečnostní kamery se vyrábějí v nejrůznějších provedeních: standardní kamery s CS-závitem pro výměnný objektiv, kompaktní kamery s vestavěným objektivem, polokulovité dome-kamery pro montáž na strop, deskové kamery pro vestavbu do různých zařízení atd. Pro kamerové systémy s aktivní obsluhou (operátorem) je možné využít tzv. auto-dome kamery (jinak též speed-dome kamery nebo fast-dome kamery), které umožňují vzdálené natáčení, naklápění a zoomování.


Kamerové systémy s dlouhodobým záznamem obrazu

Digitální technologie se prosazuje rovněž v oblasti záznamu obrazu. CCTV kamerové systémy používají speciální videorekordéry umožňující dlohodobý bezobslužný záznam obrazu z bezpečnostní kamery. Dříve používané analogové time-lapse videorekordéry, jsou postupně vytlačovány digitálními videorekordéry (DVR), které ukládají obrazová data na pevný disk (HDD). Často jsou digitální videorekordéry (DVR) vybaveny videoserverem, který umožňuje vzdálený přístup k rekordéru přes LAN / Internet.
Jinou možností digitálního záznamu je standardní PC vybavené videokartou a zabezpečovacím software. Tyto kamerové systémy pro PC sestávají obvykle ze 4-kanálové PCI videokarty a speciálního software, který umožňuje sledování a záznam kamer na HDD počítače. Videokarty jsou obvykle modulární, takže např. při instalaci čtyř 4-kanálových videokaret lze na PC sledovat a nahrávat až 16 kamer.

K tomuto produktu zajišťujeme

  • Instalace a montáž
  • Projektování a poradenství
  • Školení
  • Servisní činnost

Fotografie

  • cctv

Dokumenty ke stažení

Pokročilé video funkce kamer

Popis pokročilých video funkcí moderních profesionálních kamer.

format: pdf | velikost: 621 KB | datum: 08.02.2015

Kontaktujte nás


  • CAPTCHA Image [ Jiný obrázek ]